Besislapstantys
Urtės Balčaitės autorinės juvelyrikos kolekcija

Autorinės juvelyrikos kolekcija „Besislapstantys“

Idėja

Kiekviename kolekcijos kūrinyje tūno, stebi, bando išsilaisvinti mažas sutvėrimas. Drovus jo būvis prieštarauja papuošalo funkcijoms: puošti, išskirti, pabrėžti. Tai baikštus papuošalas — žavus nesusipratimas — toks, kaip žmogus, kupinas nuolatinių prieštaravimų ir nepailstamai siekiantis sukurti tvarką chaose. 

Medžiagos

Kolekciją vienija ne tik idėjinis bendrumas ir vieninga estetika, bet ir medžiagiškumas. Mamuto kaulas, tvirtas, lengvai pasiduodantis apdorojimui,  suteikia beveik neribotą kūrybinę laisvę. Šviesiam mamuto kaului reikėjo kontrastingos medžiagos – kažko organiško ir tamsaus – tam puikiai tiko karvės ragas. Jo spalvų gama varijuoja nuo šviesių prislopintų gelstelėjusių iki rudai juodų atspalvių. Rudai juodos rago dalys aiškiai suskambėjo šalia išskirtinio mamuto kaulo baltumo. Funkcinėm detalėm ir nedideliems akcentams naudotas sidabras.

Išpildymas

Užgimusios kūrinių idėjos virto eskizais. Eskizai – dažnai greiti, tik pagrindinę idėją užčiuopiantys, paliekantys daug erdvės kūrybos procesui medžiagoje. Intriga ir nekantrus laukimas kaipgi atrodys baigtas papuošalas lydėjo kaskart. Iš mamuto kaulo dulkių debesies išnyrantys aptakūs kontūrai pamažu gausėjo detalėmis: šakelių rezginiais, lapija, inkrustuotomis besislapstančiųjų akimis…