Rankų darbo kaina

Gyvename laikais, kai etiketėje ar produkto aprašyme nurodyti burtažodžiai plačiai atveria daugelio pinigines. Ar visi tie burtažodžiai verti mūsų pinigų? Už mėgstamo prekės ženklo techniką, drabužius ar avalynę nesiginčydami mokėsime daugiau. Dažniausiai tai estetiniai (dievinu X prekės ženklo batus), klasiniai (aš galiu sau tai leisti) ar tikėjimo (aš tikiu, kad A gamina tobulesnį produktą nei B) pasirinkimai. Juos paaiškinti nesunku. Talentingi produkto dizaineriai sukuria estetišką produktą, o įžvalgūs marketingo specialistai apsupa jį išskirtinumo aura.

O jei tai nišinė sritis ir nišinis produktas – rankų darbo papuošalai. Rankų darbo papuošalų dabar pilna bet kurioje mugėje, pasidairę internete irgi rasite ne vieną jais prekiaujančią svetainę, o kainos svyruoja nuo keliolikos iki kelių šimtų eurų. Kaip susigaudyti ką ir už kiek verta pirkti?

Rankų darbas – be galo plati ir paini sąvoka. Rankų darbo etiketė teisėtai kabinama ir ant penkių minučių rankdarbių ir ant menininko sukurtų darbų. Visada atkreipkite dėmesį į medžiagas, iš kurių sukurtas produktas: kuo tauresnės medžiagos, tuo sudėtingesnis ir daugiau žinių bei laiko reikalaujantis jų apdorojimas. Teiraukitės kūrėjo kaip ir iš kokių žaliavų gimsta jo darbai. Patikrinkite, kiek rankų darbo yra galutiniame produkte: galbūt produktas sukurtas rankomis iš jau paruoštų, masinės gamybos detalių. Rankų darbas gali būti mechaniškas ir keliaujantis kartu su kūrėjo mintimis. Mechaniškai sukurtus papuošalus atpažinsite iš didelio jų kiekio ir nedidelių skirtumų.

Atrodytų būtų paprasta paklausti kiek gi laiko autoriui užtruko sukurti papuošalą ir apskaičiuoti teisingą kainą pagal sugaištą laiką ir sunaudotų medžiagų kainą, bet net ir toks skaičiavimas nebus visada teisingas, nes ilgametė kūrėjo patirtis padės jam lengvesne ranka, greičiau ir išmintingiau kurti, o už tai irgi turi būti atlyginta.

Klausimų dar padaugėja, kai papuošalas iš mažiausio kainos rėžio pavadinamas vienetiniu. Kaip tai įmanoma? Originalumo, išskirtinumo ir unikalumo sąvokos nuo dažno vartojimo nebeteko savo prasmės. Vienetinė dabar gali būti net ledų porcija: atsitiktinumas laistant glajų sukuria skirtingus abstrakčius piešinius ir galime teigti, kad antros tokios nebus. Techniškai daiktas vienetinis, bet ar prasmingas? Aplaistyti glajumi, glazūra ar dažais didelį kiekį nesvarbu ko ir parduoti užkabinant unikalaus kūrinio etiketę, niekas neuždraus. Turint šiek tiek žinių nesunkiai atskirsite tokius papuošalus ir galbūt net nuspręsite kažką iš jų įsigyti, tačiau nepermokėdami.

Jei trokštate dirbinio, turinčio ilgaamžę vertę, rinkitės meistro-kūrėjo-menininko sukurtą arba užsisakykite, kad pagamintų specialiai Jums. Tai net nėra taip brangu, kaip gali skambėti. Kartais už pusiau masinės gamybos papuošalus ryžtamės mokėti panašiai ar net brangiau.

Kaip atpažinti tikrai unikalius, vienetinius daiktus? Tokio ar net panašaus Jūs daugiau niekur nepamatysite. Apžiūrėkite kūrėjo asortimentą: ar darbus jungia tik bendras braižas, o gal darbai kartojasi, skiriasi tik menkos detalės. Klauskite, ar kūrėjas galėtų padaryti dar vieną tokį patį darbą ir ar jis nesiskirtų nuo prototipo? Įprasta tauriųjų metalų apdorojimo technika yra liejimas pagal rankomis sukurtus dažniausiai vaško modelius, toks būdas įgalina pakartoti modelį norimą kiekį kartų. Tai nėra blogai, papuošalo kokybė nuo to niekaip nenukenčia, tačiau toks kūrinys negali būti vadinamas unikaliu ir parduodamas kaip vienetinis dirbinys.

Yra medžiagų, kurias nedvejodami galite laikyti dirbinio išskirtinumo įrodymu. Viena iš tokių – dešimčių tūkstančių metų senumo mamuto kaulas. Jis apdorojamas tik rankomis, naudojant mechaninius ir rankinius įrankius. Kuriant iš šios žaliavos reikalingas susikaupimas, patirtis ir improvizacija: jei bus nuimta per daug medžiagos, jos jau niekaip nebus galima pridėti. Darbas su organinėmis medžiagomis yra labai neekonomiškas procesas: daugybė žaliavos išskrenda dulkėmis. Tačiau kūryba niekada nebuvo ir nebus ekonomiškai optimizuotas procesas, tai kelionė link kažko tikro, nepakartojamo ir brangaus širdžiai. Kiekvienam tai vertinančiam žmogui atsiras jo pasaulėžiūrai artimas kūrėjas, įgyvendinsiantis jo svajonę: turėti vienetinį rankų darbo papuošalą.